smutne synagogi

Synagoga w Nowym Korczynie

Synagoga w Nowym Korczynie, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi'

Synagoga w Nowym Korczynie, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi’

 

To chyba najstarszy budynek na planie podróży śladami Smutnych Synagog. Powstał w 1659 roku! Historia tego miejsca jest imponująca – w XIV wieku Kazimierz Wielki wybudował tu zamek królewski, a Nowy Korczyn był jednym z najważniejszych, małopolskich dóbr królewskich.

Po Kazimierzu Nowy Korczyn upodobał sobie na miejsce zjazdów Władysław Jagiełło. To tutaj w 1409 roku posłowie krzyżaccy wręczyli Jagielle wypowiedzenie wojny, czego efektem była bitwa pod Grunwaldem. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. To z jego gruzów postawiono korczyńską synagogę.

Synagoga w Nowym Korczynie

Została dotkliwie zniszczona w trakcie III wojny północnej, po czym ją przebudowano. Budynek jest potężny, a kolumny wyglądają naprawdę imponująco. Oczywiście nie zawsze tak było – władze miasta odrobiły lekcję i zabezpieczyły walące się ruiny wzorowo. Bardzo doceniam piękne otoczenie oraz tablice informacyjne. Jak to wyglądało przed remontem możecie zobaczyć na ostatnim zdjęciu pochodzącym ze swietokrzyskie.travel.

Synagoga posiada prawdziwy rarytas – zachowaną oprawę Aron ha-kodesz. Można na niej dostrzec tablice Dekalogu, koronę i podtrzymujące ją lwy. Można również dostrzec pozostałości polichromii.

Między ludnością polską i żydowską dochodziło do różnych przepychanek, niemniej działo się to w granicach normy. W latach 20 XX w. Żydzi stanowili blisko 70% mieszkańców miejscowości.

Odsetek Żydów w Nowym Korczynie, wyk. Rita Miernik

Odsetek Żydów w Nowym Korczynie, wyk. Rita Miernik

 

Wojenna rzeczywistość

Podczas wojny większość Żydów została zgromadzona w getcie i wywieziona do obozu w Bełżcu. Część osób trafiło do fabryki broni w Skarżysku-Kamiennej. Praca w zakładzie okazała się nie być szczęśliwszą alternatywą dla śmierci w obozie. Chemikalia były szkodliwe dla robotników – powodowały bolesne rany, odparzenia, a nawet prowadziły do śmierci.

Hitlerowcy pogrywali sobie z robotnikami – zbierali wykończonych i głodnych ludzi o świcie na „poranną gimnastykę”. Stojąc po kolana w śniegu, oprawcy polewali ich lodowatą wodą. Szacuje się, że w ciągu 4 lat trwania wojny zginęło tam 35 000 osób.

 

 

_____________________________________________________________________

Może spodobać ci się także:

Synagoga w Słomnikach, fot. Rita Miernik

Synagoga w Słomnikach, fot. Rita Miernik

1 Comment

  1. Synagoga w Dąbiu - Smutne synagogi

    31 lipca, 2022 at 4:05 pm

    […] Synagoga w Nowym Korczynie, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi’ […]

Leave a Reply