smutne synagogi

Synagoga w Ożarowie

Synagoga w Ożarowie, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi'

Synagoga w Ożarowie, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi’

 

A oto przed nami budynek nieszczególne urody. W Ożarowie stoi zaraz przy centrum coś na kształt wielkiej bryły. Nie zawsze tak było. Synagoga w Ożarowie powstała prawdopodobnie w XVIII wieku.

Przedwojenne losy Ożarowa

Żydzi stanowili przed wojną ponad 60% ogółu mieszkańców Ożarowa. Większość handlu i przemysłu należała do wyznawców judaizmu. W 1925 roku utworzono tam szkołę żydowską. Nastroje na linii polsko-żydowskiej nigdy nie były szczególnie dobre, mimo ścisłej współpracy gospodarczej. Przed wojną na terenie Ożarowa ujawnił się silny ruch antysemicki.

Odsetek ludności żydowskiej w Ożarowie - wyk. R. Miernik

Odsetek ludności żydowskiej w Ożarowie – wyk. R. Miernik

 

W trakcie działań wojennych

W 1942 roku, w ciągu jednego dnia Ożarów stracił 70% swoich mieszkańców. Nie mogę sobie wyobrazić takiej sytuacji. Ciężko mi to sobie zwizualizować. Synagoga została zdewastowana przez hitlerowców.

Po wojnie

W mieście do dziś funkcjonuje cmentarz żydowski. Synagoga została znacznie przebudowana – na tyle inwazyjnie, że zatraciła swoje pierwotne kształty. To jak wyglądała przed wojną, możecie zobaczyć na ostatnim zdjęciu (pochodzi ono z portalu ozarow.org). Po wojnie utworzono w niej kino, później służyła jako sklep. Aktualnie jest na sprzedaż.

Budynek jest przekształcony tak, że w ogóle nie przypomina żadnej z dotychczasowych budowli żydowskich. Brak jest jakiejkolwiek tabliczki upamiętniającej. Budynek nie jest też wpisany na listę zabytków, ale nie wiemy w jakim stopniu należało odbudować to miejsce po wojnie – na ile mocno ucierpiało w starciu z wojskami Hitlera.

 

____________________________________________________________

Może Cię też zainteresować:

Leave a Reply