smutne synagogi

Synagoga w Miechowie

 

Synagoga w Miechowie, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi'

Synagoga w Miechowie, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi’

 

LICZBY 1️⃣2️⃣3️⃣

Pod koniec XIX wieku w Miechowie (woj. małopolskie) 53,5% mieszkańców stanowili Żydzi. Odsetek zmniejszył się w międzywojniu do 40,6%.

Odsetek Żydów w przedwojennym Szydłowcu, wyk. R. Miernik dla 'Smutne synagogi'

Odsetek Żydów w przedwojennym Miechowie, wyk. R. Miernik dla 'Smutne synagogi’

ŻYDZI W MIECHOWIE

Miechów dziś jest niewielkim miasteczkiem, ale przed II WŚ był istotnym elementem infrastruktury handlowej. Żydzi mocno partycypowali w rynku, prowadząc tu fabrykę wody sodowej, wytwórnię swetrów, fabrykę pończoch, krawatów czy świec. Funkcjonował też Żydowski Bank Spółdzielczy.

Oprócz działalności handlowej, Żydzi zakładali w Miechowie swoje stowarzyszenia o charakterze rozrywkowym: Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makkabi czy Stowarzyszenie Literacko-Muzyczne Hazomir.

MIECHOWSKI PROBLEM

Ciekawym wątkiem jest problem edukacyjny: z jednej strony ortodoksyjni Żydzi sprzeciwiali się nauczaniu swoich synów w państwowym gimnazjum. Z drugiej strony, opinia na temat tej szkoły była kiepska, ze względu na antysemityzm. Mimo, że Żydzi stanowili niemal połowę lokalnej społeczności, uczniów żydowskich w państwowej szkole było niewielu. Pokazuje to silne napięcia wśród mieszkańców.

RELACJE KATOLICKO-ŻYDOWSKIE

Nie oznacza to jednak, że relacje były zawsze złe: wielu Żydów miechowskich uciekło przed wyrokiem śmierci dzięki pomocy lokalnych urzędników, którzy wystawiali im podrobione dokumenty. Kilka rodzin miechowskich zapłaciło za ukrywanie Żydów najwyższą cenę. Oczywiście nie brakowało tu osób, które na Żydów donosiły. Ta relacja była bardzo złożona.

 

SYNAGOGA W MIECHOWIE

Murowana synagoga powstała pod koniec XIX wieku. Hitlerowcy mocno ją nadwyrężyli, a kiedy wojna się skończyła, ocalała namiastka gminy żydowskiej przekazała ją miastu, a miasto Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Z wyglądu synagogi nie zostało nic.

PAMIĘĆ

❌budynek nie ma tablicy upamiętniającej
❌ budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków (choć akurat w tym przypadku nie wiem czy powinien, gdyż nie mam wiedzy na temat zakresu przebudowy i remontu po wojnie)

 

 

_____________________________________________________________________

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ TEŻ:

Synagoga Garbarska w Szydłowcu, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi'

Synagoga Garbarska w Szydłowcu, fot. Rita Miernik dla 'Smutne synagogi’

Leave a Reply